Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Laureatki IX edycji festiwalu z gościnnymi występami w Luton na "Polonia Festiwal - Przekraczanie Granic".

Utworzono dnia 26.09.2019

                Polonia Festival 2019 było pierwszym świętem  kultury polskiej oraz innych kultur wschodnioeuropejskich, prezentującym różne formy sztuki, które odbyło się w samym sercu Luton. Wydarzenie rozpoczęło się o 14:00 a zakończyło o 22:00, na St. George’s Square, placu pomiędzy The Mall Luton, Galaxy Centre i Luton Library. Podczas Polonia Festival wystąpiło 80 artystów lokalnych oraz pochodzących z różnych państw.  Podczas ośmiogodzinnej imprezy prezentowana była muzyka na żywo, tańce, sztuki wizualne, serwowano polskie jedzenie, proponowano różne formy aktywności dla dzieci, warsztaty dla rodzin, odbywało się też wiele innych imprez towarzyszących. Ten dzień był świętem kultur wielu państw i narodów Europy Wschodniej. Podczas koncertu wystąpili między innymi: Chór Kameralny i Stalowa Orkiestra ze Stalowej Woli Sava Charm & Friends z Bedford Finalistki Festiwalu Piosenki Angielskiej z Zaklikowa Młode Smyczki z Bedford Kapela Drewutnia z Lublina Dagadana z Wrocławia Czapa z Peterborough Sztuka wizualna Jakuba Rokiti z Luton Tetiana Galitsyna z Warszawy, z pokazem malowania piaskiem pt. „Chopin. Historia malowana piaskiem”, zwyciężczyni Poland Got Talent w 2013 r.

                 Organizatorem wydarzenia był prezes stowarzyszenia Polonia - Polish Community Group pan Sebastian Doliński,  jednocześnie Ambasador Gminy Zaklików. Jego organizacja działa na rzecz polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii. Od momentu rozpoczęcia działalności w październiku 2015 roku jest partnerem Urzędu Miasta w Luton, współpracuje z zaklikowskimi organizacjami oraz instytucjami, promując w Wielkiej Brytanii Zaklików.  Stowarzyszenie współpracuje z Międzywojewódzkim Festiwalem Piosenki Angielskiej w Zaklikowie od września 2016 roku, kiedy  finalistki naszego lokalnego festiwalu  ( Gabriela Zarzeczna Gabriela z Zaklikowa oraz Julia Pawłowska ze Stalowej Woli) po raz pierwszy wyjechały do Luton.

            W 2019 roku polonijne stowarzyszenie zaprosiło aż 4 nasze finalistki. Zaklików i powiat stalowowolski reprezentowała grupa w następującym składzie: Diana Mróz z Ireny (laureatka nagrody publiczności), Martyna Michalczak ze Zdziechowic (I miejsce w II kategorii wiekowej), Klaudia Pokwapisz ze Zdziechowic ( laureatka 3 miejsca w najstarszej kategorii wiekowej) oraz Julia Skoczylas ze Stalowej Woli (laureatka I miejsca w najstarszej kategorii wiekowej). Dziewczęta przebywały w Wielkiej Brytanii od 13 do 16 września. Podczas pierwszego dnia pobytu uczestniczyły w imprezach promujących festiwal w Centrum Handlowym w Luton. Kolejny dzień był już najważniejszym w trakcie ich pobytu, gdyż zaprezentowały się nie tylko publiczności polskiej, ale także międzynarodowej, wykonując polskie i angielskie utwory. Trzeci i czwarty dzień dziewczęta poświęciły na zwiedzanie Londynu i Luton. Z pewnością czterodniowy pobyt przyczynił się do poznania nie tylko kultury angielskiej, ale także innych kultur, gdyż Luton jest jednym  z najliczniejszych wielokulturowych miast Wielkiej Brytanii. Przeżycia i doświadczenia zdobyte podczas tego festiwalu zaowocują z pewnością kolejnymi sukcesami naszej utalentowanej wokalnie młodzieży, która coraz liczniej reprezentuje nas na arenie międzynarodowej.

            Tego typu przedsięwzięcie nie mogłoby się odbyć bez wsparcia sponsorów, którym bardzo dziękujemy: Burmistrzowi Gminy Zaklików panu Dariuszowi Toczyskiemu, Prezydentowi Miasta Stalowa Wola panu Lucjuszowi Nadbereżnemu, przewodniczącej Komisji Oświaty, Kultury, Zdrowia, Turystyki i Sportu Rady Miejskiej w Zaklikowie pani Wioletcie Przywara, pani Izabeli Niedziałek (sklep Groszek w Zaklikowie). Kolejny raz organizatorem wyjazdu była pani Wioletta Przywara, a opiekunem grupy wyjazdowej pani Bożena Balcerowska.

Bożena Balcerowska

Laureatki IX edycji festiwalu z gościnnymi występami w Luton na "Polonia Festiwal - Przekraczanie Granic".

Utworzono dnia 26.09.2019, 11:13

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Listopad 2022
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Facebook - GOK

Facebook - GBP