Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

O instytucji

Opis Instytucji

Życie kulturalne w gminie Zaklików do roku 1971 koncentrowało się wokół szkół podstawowych. Osoby, które były przewodnikami ruchu kulturalnego to p. Adam Sapiński – założyciel Szkoły Podstawowej w Zaklikowie, nauczyciel, dyrygent chóru szkolnego, oraz p. Zygmunt Kozak – polonista z Liceum Ogólnokształcącego w Zaklikowie, założyciel szkolnego zespołu teatralnego. Ponadto istniał amatorski ruch życia kulturalnego, skupiający miejscową młodzież, spontanicznie gromadzącą się w prywatnych mieszkaniach. Nauczycielką, która wywarła wielki wpływ na kulturę regionu była p. Anna Nagórska – wybitna poetka, humanistka, po studiach w Sorbonie Paryskiej, charyzmatyczna nauczycielka i wychowawczyni młodego pokolenia w okresie II Rzeczypospolitej i w czasie II wojny światowej, a później inicjatorka wielu akcji oświatowych, dzięki czemu wielu młodych ludzi zdobyło rzetelne wykształcenie.

W 1971 roku podjęto inicjatywę budowy budynku Gminnego Ośrodka Kultury, dzięki staraniom Ochotniczej Straży Pożarnej, Dyrekcji Filii Huty Stalowa Wola, oraz mieszkańców, którzy w czynie społecznym budowali Dom Kultury. Przewodniczącym komitetu budowy p. Teofil Stryjecki. Przy Domu Kultury pobudowane zostały obszerne pomieszczenia dla miejscowej OSP. W 1975 zakończono budowę Domu Kultury, który jak na owe czasy był budynkiem nowoczesnym i spełniał oczekiwania lokalnej społeczności. W skład budynku wchodziły sale ćwiczeniowe, sala widowiskowa, pomieszczenia na bibliotekę. Od tego momentu cała działalność kulturalna została skupiona w tym budynku.

Instytucją zarządzało od tego momentu siedem osób, które pełniły funkcję Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, były to: Majewski Zygmunt 1974 – 1980?, Małkowska Wiesława, Nadrowska Jagoda, Żurawicz Anna, Polkowska Małgorzata, Guzek Anna, Turek Tomasz, Waldemar Żelazny, Anna Krzyżanowska. W skład Gminnego Ośrodka Kultury wchodzi także Gminna Biblioteka Publiczna, która ma za zadanie promocję czytelnictwa na terenie gminy. Terenem działalności instytucji jest gmina Zaklików, jednakże w roku 2001 uchwałą Rady Gminy tworzy się Filię Gminnego Ośrodka w Zaklikowie w miejscowości Lipa. W 1995 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Zaklikowie powstaje Muzeum Ziemi Zaklikowskiej, w którym to umieszczane są eksponaty pochodzące z Zaklikowa i okolic. Początkowo w instytucji pracuje niewielka liczba pracowników jednakże z biegiem czasu liczba animatorów kultury stale się zwiększa.

Charakterystyka działalności instytucji

Działalność instytucji w latach 1975-1990 oparta była na dorobku społeczno-kulturalnym amatorskiego ruchu artystycznego działającego głównie przy szkołach. Były to m.in. zespoły teatralne ,,Teatr Poezji”, zespół mandolinistów, orkiestra dęta działająca przy zakładzie ,,Huty Stalowa Wola”, Koło Gospodyń Wiejskich i zespół obrzędowy z Łysakowa, koła zainteresowań: plastyczne, muzyczne, taneczne. Organizowano wiele kursów m.in. szydełkowania, gotowania. Był to okres w którym powstanie takiej instytucji, której głównym zadaniem było propagowanie kultury, szeroko rozumianej, było trafną decyzją lokalnych władz. Jest to najświetniejszy okres działalności Gminnego Ośrodka Kultury, który organizował wiele przedsięwzięć kulturalnych stojących na wysokim poziomie. Zaklików często był wymieniany nie tylko ze względu na wiele walorów turystycznych jako miejsce godne uwagi, ale także ze względów aktywizacji kulturalno – społecznej jako jeden ze wzorów dla tego typu miejscowości. Nadmienić tutaj trzeba, iż już w 1963 roku w Zaklikowie wystawiono ,,Balladynę” Słowackiego, które to przedstawienie zrobiło ogromną furorę jak na owe czasy. Przez kolejne lata działalności formy zajęć jak i polityka kulturalna instytucji zmieniały się wraz z dyrektorami placówki. Obecnie Dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Zaklikowie jest Anna Krzyżanowska. Podstawowym celem Ośrodka jest prowadzenie wielokierunkowej działalności rozwijającej i zaspokajającej potrzeby kulturalne i czytelnicze mieszkańców gminy oraz upowszechnianie i promocja kultury lokalnej.

 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Facebook - GOK

Facebook - GBP

Media