Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

POLSZCZYZNA BEZ TAJEMNIC – ILE WIESZ O SWOIM JĘZYKU

Utworzono dnia 14.05.2019

 

 

JĘZYK OJCZYSTY W CENIE

Zapraszamy na konkurs poprawnej polszczyzny!

Stalowa Wola to miasto ze szczególnie dobrym klimatem dla dbałości o język polski. Tu bowiem od początku konfrontowały się, ścierały i ujednolicały różne odmiany polszczyzny, przywiezione przez pionierów z ich rodzinnych stron, ze wszystkich regionów kraju. Porady językowe od lat ukazywały się w lokalnych mediach: zaczęła przed laty miejscowa gazeta, a do dziś prowadzi je lokalna rozgłośnia. Od kilku lat wielką rzeszę uczestników przyciąga miejskie dyktando „Gżegżółki”, a jeszcze dłuższą tradycję ma międzyszkolny konkurs ortograficzny „O Pióro Prezydenta”.

Zainaugurowany w zeszłym roku konkurs „Polszczyzna bez tajemnic”, któremu towarzyszył wykład przewodniczącego Rady Języka Polskiego prof. Andrzeja Markowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego, także od razu spotkał się z wielkim zainteresowaniem mieszkańców Stalowej Woli i okolic. Do zmagań przystąpiło blisko sto osób, głównie licealistów i studentów. Na wykład profesora przybyli dodatkowo słuchacze, którzy nie zdecydowali się startować w teście. A na zakończenie spotkania starosta stalowowolski, Janusz Zarzeczny, zadeklarował wpisanie tej imprezy do corocznego kalendarza Powiatu. Także prof. Markowski zapowiedział, że chętnie znów zawita do Stalowej Woli za rok. Obaj panowie dotrzymali słowa i 7 kwietnia odbędzie się II edycja konkursu poprawnej polszczyzny!


Sprawy organizacyjne wziął na siebie Powiat Stalowowolski i Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu filia w Stalowej Woli. Fundatorami nagród są: Powiat Stalowowolski, Miasto Stalowa Wola i Biblioteka Pedagogiczna w Tarnobrzegu, dodatkowo swoją nagrodę zapowiedział prof. Markowski.
Tak jak rok temu konkurs będzie miał formę testu. Na każde z 21 pytań będą do wyboru cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest poprawna. Autorkami konkursowych pytań są Anna Garbacz i Bernadeta Burdzy z Biblioteki Pedagogicznej, a konsultantem prof. Andrzej Markowski. W konkursie mogą startować mający nie mniej niż 16 lat uczniowie, studenci i inni mieszkańcy naszego miasta oraz pobliskich powiatów. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody pieniężne i rzeczowe.


Po konkursie, tak jak rok temu, odbędzie się wykład prof. Andrzeja Markowskiego. Jest on niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie kultury języka, autorem podręczników, redaktorem naukowym Słownika poprawnej polszczyzny, układał też wiele tekstów ogólnopolskiego Dyktanda. Ci, którzy przyszli na spotkanie z nim rok temu, wiedzą, że o zagadnieniach współczesnej polszczyzny mówi ciekawie, przystępnie i z dużym poczuciem humoru. Wstęp na wykład i spotkanie z profesorem jest wolny.


Tego roku prof. Andrzej Markowski poruszy zagadnienia grzeczności językowej w polszczyźnie. Zwyczaje w tej dziedzinie zmieniają się na naszych oczach. Czy już nie budzi sprzeciwu rozpoczynanie maili słowem „Witam?” Czy mówienie przez urzędnika do nieznanego mu osobiście petenta per „Panie Rysiu” to stwarzanie ciepłej atmosfery, czy niestosowna poufałość? Zapewne takie i inne kwestie znajdą swoje wyjaśnienie w tegorocznym wykładzie. Potem będzie można też zadawać profesorowi pytania.


Zgłoszenia do konkursu przyjmuje Starostwo Powiatowe w Stalowej Woli i Biblioteka Pedagogiczna Filia w Stalowej Woli do 5 kwietnia 2018 roku.

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Listopad 2022
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Facebook - GOK

Facebook - GBP